Öfkeyi Anlamak

TBMM Şiddeti Araştırma Komisyonu adma 21 il cezaevinde yaklaşık 1650 çocuk ve gence uygulanan anket sonuçlarına göre delici/kesici alet bulundurma oranının en yüksek olduğu il %80 ile Samsun, ikinci sırada ise % 62,5 oranı ile Konya’dır.
Türkiye ortalamasının % 47,5 olduğu gerçeğinden hareketle, riskli iller arasmda Adana (%55,4), Antalya (%55,8) ve Mersin (53,5)’i de saymak gerekir.
Yukarıda adı geçen illerde yaşayan ve önemli bir kısmı okula gitmeyen çocuk ve gençlerin yarıdan fazlasının delici/kesici alet taşıdığı anlaşılmaktadır.
Ateşli silah taşıma oranının yüksek olduğu iller; Samsun %46,7 Adana, %43,2 Gaziantep 43,8 ve Konya %41,7 olarak dikkat çekmektedir.
Cezaevi araştırmasına göre çocuk ve gençlerde Türkiye’ genelinde ateşli silah taşıma oranı % 29,2’dir. Buna göre Samsun, Adana, Gaziantep, Bursa ve Aydm illerinde oldukça sıkıntılı bir gidiş olduğu apaçıktır.
Ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrenciler, delici/ kesici ya da ateşli silah taşıma alışkanlıklarını şu nedenlerle izah yoluna gitmişlerdir:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*